- Lukas Juozapaitis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Liepą baigus galioti Vyriausybės sprendimui, įpareigojusiam Lietuvos radijo ir televizijos centrą (Telecentrą) teikti signalų perdavimo paslaugas visuomeniniam transliuotojui – Lietuvos radijui ir televizijai (LRT), Susisiekimo ministerija siūlo dar dešimtmetį įpareigoti Telecentrą tokiomis pat sąlygomis teikti LRT šias paslaugas.
Ministerija parengė Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo siūlo palikti nuo 2014 metų galiojančią Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatyme įtvirtintą tvarką, jog LRT transliacijoms reikalingas signalų perdavimo paslaugas teikia Telecentras, taip siekiant apsaugoti visuomeninį transliuotoją nuo nepatikimų paslaugų teikėjų, valdyti rizikas nacionaliniam saugumui.
Ministerijos teigimu, 2011 metais LRT konkurso būdu pasirinko įmonę, kuri įrengtų skaitmeninės antžeminės televizijos tinklą, tačiau jį laimėjusi bendrovė darbų neatliko laiku, tinklas liko neįrengtas, o radijo dažniai nenaudojami.
„Įvertinus šią nesėkmingą patirtį 2014 metais pakeistame (...) įstatyme buvo reglamentuota, kad LRTC (Telecentras – BNS) teikia paslaugas LRT kaip nacionaliniam saugumui svarbi įmonė su visomis dėl šio statuso atsirandančiomis atsakomybėmis, t. y. imasi priemonių ir investicijų, kad būtų užtikrintas LRT paslaugų teikimas ir ekstremaliųjų situacijų atveju. Dėl visų išvardytų aplinkybių ir dabartinio geopolitinio konteksto siūlytina nekeisti šiuo metu galiojančio teisinio reglamentavimo“, – dokumente teigia ministerija.
Ji siūlo, kad Telecentras LRT programų signalus perduotų iki 2034 metų liepos 1 dienos. Ankstesnis toks nutarimas nebegalioja nuo šių metų liepos, todėl, ministerijos teigimu, terminą reikia pratęsti.
(...) M. Garbačiauskaitė-Budrienė yra sakiusi, kad Telecentro paslaugos per artimiausius 10 metų nacionaliniam transliuotojui brangs beveik 60 proc.
Be to, Telecentras turėtų su LRT derinti investicijas į pastarosios transliacijoms reikalingą įrangą, kurią būtų galima naudoti tik LRT paslaugoms. Anot ministerijos, taip būtų išlaikyta Telecentro ir LRT interesų pusiausvyra.
Taip pat siūloma, kad Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) toliau audituotų Telecentrą bei papildomai peržiūrėtų jo sąnaudų apskaitos taisykles bei prireikus inicijuotų jų pakeitimus. Pasak ministerijos, jokia kita priežiūros institucija neturi kompetencijų vertinti transliacijų paslaugų sąnaudų, be to, Seimo narys Kazys Starkevičius liepą pasiūlė įstatymu įpareigoti RRT vertinti Telecentro paslaugų kainas.
LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė sako, kad ministerija neatsižvelgė į LRT pastabas, kurios padėtų spręsti LRT ir Telecentro ginčus dėl paslaugų kainų.
Jos teigimu, visuomeninis transliuotojas siūlė įtvirtinti, jog Telecentras paslaugas LRT teiktų aštuonerius metus, nes per tiek metų nusidėvi tinklų įranga. LRT taip siūlė įvesti ketverių metų paslaugų kainodaros terminą, o jam pasibaigus būtų atliekamas auditas bei sprendžiama, ar reikėtų koreguoti kainas pagal rinkos sąlygas.
„Toks modelis, kai paslaugų kainos fiksuojamos konkrečiam periodui ir nėra keičiamos atgaline tvarka (nėra skaičiuojamos nepriemokos ir permokos), yra absoliučiai įprasta praktika versle. Jos leidžia abiem sutarties šalims prognozuoti pajamų ir išlaidų srautus, skatina veikti optimaliai ir racionaliai taupant resursus. Kainos peržiūrėjimas po fiksuotos datos sutaupytų taip pat ir administracinių resursų, nes nereikėtų atlikti audito kiekvienais metais“, – BNS perduotame komentare teigė LRT vadovė.
LRT nuomone, tai leistų sumažinti užprogramuoto ginčo su Telecentru dėl paslaugų kainų tikimybę ir atitiktų versle priimtus stabilumo standartus, kai paslaugų teikėjas iš anksto įvertina visas rizikas ir siūlo pagrįstą ir stabilią kainą konkrečiam laikotarpiui.
Telecentras ir LRT šiuo metu ginčijasi teismuose dėl Telecentro paslaugų kainų. Kaltindamas Telecentrą nesąžininga kainodara ir piktnaudžiavimu dominuojančia padėtimi, LRT prašė teismo grąžinti 326,7 tūkst. eurų – juos LRT traktavo kaip permoką už 2021 metais suteiktas signalų perdavimo paslaugas. Vilniaus apygardos teismas birželį šį visuomeninio transliuotojo ieškinį atmetė, pastarasis žadėjo jį skųsti.
Visuomeninio transliuotojo vadovė M. Garbačiauskaitė-Budrienė yra sakiusi, kad Telecentro paslaugos per artimiausius 10 metų nacionaliniam transliuotojui brangs beveik 60 proc.
Savo ruožtu Telecentras yra teigęs, jog bendrovė nebeturi galimybių teikti paslaugas LRT 2015 metų kainomis, nes įmonės kaštai išaugo dėl infliacijos, darbo užmokesčio didinimo, brangusios elektros.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
10 metų minintis mentorystės tinklas jau padėjo daugiau nei 1000 jaunų verslų
Šiemet 10 metų jubiliejų minintis Inovacijų agentūros verslo mentorystės tinklas jau sujungė virš 150 mentorių ir dagiau kaip 1000 verslininkų. Nemokami patarimai finansų, teisės, el. komercijos, rinkodaros ir kitais klausimais š...
-
Teisme – 7 mln. eurų „Icor“ ieškinys Vyriausybės ginčo su „Veolia“ advokatams
Teismas toliau iš esmės nagrinės koncerno „Icor“ ieškinį, kuriuo jis iš buvusio Energetikos ministerijos kanclerio ir jos samdytų trijų advokatų reikalauja atlyginti beveik 7,3 mln. eurų vertės reputacinę žalą ir nuo...
-
Sveikatos įstaigas piktina Ligonių kasų nenoras apmokėti visų brangių tyrimų paslaugas3
Ligonių kasų noras pakeisti brangių tyrimų ir procedūrų apmokėjimą pakenks ir gydymo įstaigoms, ir gyventojams, sako sveikatos priežiūros įstaigų atstovai. ...
-
Gebėjimas pasakyti „ne“: kokios apčiuopiamos naudos gaunate?1
Ar žinojote, kad kuo stipresnę kaltę jaučiate atsisakydami kam nors padėti, nors tuo metu iš tiesų negalite ar nespėjate, tuo stipriau esate emociškai priklausomi nuo kitų žmonių? Profesionali supervizorė Nomeda Jerochova įvardij...
-
Kariuomenei seifus teikusi rusiška įmonė „Eurosafe LT“ pripažinta nepatikima2
Lietuvos kariuomenei ir kitoms valstybės institucijoms seifus teikusi bendrovė „Eurosafe LT“ pripažinta nepatikima, jos įranga turės būti keičiama, antradienį pranešė tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“. ...
-
Vilniaus geležinkelio stotyje įrengta VIP salė2
Keleivių vežimo geležinkeliais bendrovė „LTG Link“ Vilniaus geležinkelio stotyje įrengė vadinamąją VIP salę. Vienu metu ja galės naudotis apie 30 pirmos klasės keleivių, antradienį pranešė bendrovė. ...
-
VšĮ „Kauno teniso mokykla“ įgyvendina projektą1
VšĮ „Kauno teniso mokykla“ įgyvendina bendrai finansuojamą valstybės biudžeto lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, projektą &bdquo...
-
Oficialus „Apple“ salonas „Smart Master“ persikelia: dabar veiks dar patogesnėje Vilniaus vietoje
Išskirtinis įgaliotas „Apple“ servisas ir salonas „Smart Master“ persikelia į naują vietą, siekiant dar labiau pagerinti klientų patirtį. Išmaniųjų įrenginių priežiūros centras čia toliau teiks „Apple&ld...
-
„Citus“ ekspertai apie butą su terasa mieste: kaip sukurti asmeninę oazę ir padidinti būsto vertę
Vilniaus būsto rinkoje terasiniai butai yra retenybė, sudaranti vos apie 2 proc. visos butų pasiūlos. Šiuo metu iš bendros 4 850 butų pasiūlos sostinėje yra tik apie 100 terasinių butų. Vidutinė terasinio buto kvadratinio metro kaina si...
-
„Vikonda grupės“ įmonė UAB „Vikeda“ pirmieji iš Lietuvos gamins ir eksportuos ledus į Japoniją5
UAB „Vikeda“, gaminanti DADU prekės ženklo ledus, pasirašė strateginę sutartį su Japonijos pieno produktų gamybos įmone „Takanashi Group“. Šis susitarimas reiškia, kad „Vikeda“ tapo pirmąja...