- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prasidėjus peršalimo ligų sezonui, gydytoja epidemiologė Rolanda Lingienė ragina gyventojus skirti daugiau dėmesio bendrų patalpų higienai ir tinkamam vėdinimui. Ji pabrėžia, kad tai vienos paprasčiausių, bet veiksmingų priemonių apsaugai nuo virusų ir bakterijų. Šios priemonės ne tik padeda kovoti su ligomis, bet ir gali pagerinti darbingumą ir koncentraciją. Būsto administratorių skaičiavimais, bendrų erdvių ar laiptinių priežiūra per mėnesį kainuoja vos kelis puodelius kavos vienam butui.
Bendrų erdvių priežiūra – pirmoji gynybos linija
„Gyvename pasaulyje, kuriame nuolat esame apsupti įvairių mikroorganizmų, tačiau su jais kovoti ne taip sudėtinga, kaip gali atrodyti. Dažnai nesusimąstome, kad paprastas drėgnas paviršių – durų rankenų, turėklų, jungiklių, stalų – valymas ir patalpų vėdinimas yra veiksmingos ir beveik nieko nekainuojančios priemonės. Jos labai prisideda prie apsaugos nuo virusų“, – teigė R. Lingienė.
Pasak epidemiologės, ypatingą dėmesį reikėtų skirti patalpoms, kuriose dažnai būna ar lankosi dideli žmonių srautai ir bendroms, intenstyviai naudojamoms erdvėms, pavyzdžiui, ugdymo įstaigoms (vaikų darželiams, mokykloms, universitetams), administracinėms patalpoms, bendroms darbo erdvėms ir kt.
Tinkamas valymas, kartu naudojant ir dezinfekcines priemones, gali užkirsti kelią ne tik bakterijoms daugintis, bet ir virusams plisti, tai ypač aktualu gripo sezonu ar esant pandeminei situacijai.
„Rekomenduoju bendras patalpas valyti drėgnai bent kartą per dieną. Dažnai liečiami paviršiai – durų rankenos, stalai, turėklai, šviesos jungikliai – turėtų būti valomi dažniau, ypač virusų plitimo sezonu. Juos dažnai liečiant daugeliui žmonių, kaupiasi dideli kiekiai virusų ir bakterijų, todėl toks paprastas veiksmas kaip drėgnas valymas padeda juos pašalinti ir žymiai sumažinti infekcijų plitimą“, – sakė R. Lingienė.
Reguliarus valymas saugo sveikatą
„Mano BŪSTO“ valymo paslaugų produkto vadovas Neilas Čijunskas sako, kad, norint ne tik gražaus estetinio vaizdo, bet ir užtikrinti tinkamą patalpų higieną, daugiabučių laiptinės, kurios yra puiki terpė virusams ir bakterijoms daugintis, turi būti valomos tinkamai, reguliariai ir pagal numatytas specifikacijas.
„Reguliarus drėgnas valymas yra efektyvus dėl kelių priežasčių. Pirma, jis leidžia pašalinti ne tik matomą purvą ir dulkes, bet ir nematomas bakterijas ir virusus, kurie prilimpa prie paviršių. Tinkamas valymas, kartu naudojant ir dezinfekcines priemones, gali užkirsti kelią ne tik bakterijoms daugintis, bet ir virusams plisti, tai ypač aktualu gripo sezonu ar esant pandeminei situacijai“, – pabrėžė N. Čijunskas.
Anot jo, durų rankenos, lifto mygtukai, laiptų turėklai yra būtent tos vietos, kur bakterijų koncentracija didžiausia.
Tinkamas patalpų vėdinimas – daugiau nei apsauga nuo virusų
R. Lingienė pabrėžia, kad dar viena labai paprasta, tačiau efektyvi priemonė yra tinkamas patalpų vėdinimas. Tai ne tik sumažina infekcijų riziką, bet ir prisideda prie geresnės savijautos ir darbingumo.
„Moksliškai įrodyta, kad gerai vėdinamos patalpos didina gebėjimą susikaupti, gerina darbingumą. Tai itin svarbu mokykloms ir biurams. Ypač sandariuose ir renovuotuose pastatuose būtina užtikrinti, kad rekuperacinė vėdinimo sistema veiktų nuolat, o ne tik protarpiais. Jei mechaninio vėdinimo nėra, reikėtų bent kas porą valandų keletą minučių plačiai atidaryti langus, kad būtų užtikrinta tinkama oro cirkuliacija“, – patarė epidemiologė.
Virusų sezonas: ką galime padaryti, kad apsisaugotume?
Spalis žymi tikrąją įvairių virusų plitimo sezono pradžią, todėl, R. Lingienės teigimu, dabar tinkamas metas imtis prevencinių veiksmų, kad apsisaugotume nuo peršalimo ligų ir kitų virusinių infekcijų.
„Organizmo stiprinimas, grūdinimo priemonės, reguliarus rankų plovimas su vandeniu ir muilu, rankų antiseptiko naudojimas, tinkamas čiaudėjimo ir kosėjimo etiketas yra būtini veiksmai siekiant apsisaugoti nuo ligų. Tačiau svarbiausia, kad šias priemones taikytų visa bendruomenė. Tai ypač aktualu dirbantiems ar būnantiems kolektyvuose, žmonių susibūrimo vietose. Žinoma, reikėtų nepamiršti laiku pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19 ligos“, – sakė gydytoja.
Paprastos priemonės – didelis poveikis
R. Lingienė primena, kad patalpų valymas ir vėdinimas yra paprastos, tačiau itin veiksmingos priemonės virusų plitimui stabdyti. Be to, jos beveik nieko nekainuoja, todėl gali būti naudojamos kasdien tiek namuose, tiek viešose erdvėse.
„Svarbiausia – nuoseklumas. Reguliariai vėdinkite patalpas, valykite dažnai liečiamus paviršius, laikykitės asmens higienos taisyklių – tai reikšmingai sumažins infekcijų plitimo riziką“, – reziumavo epidemiologė.
Anot „Mano BŪSTO“ atstovo, jų teikiamos laiptinių valymo paslaugos vienam butui per mėnesį kainuoja tiek, kiek du puodeliai kavos kavinėje.
„Už du puodelius kavos galite užsisakyti visą mėnesį trunkantį profesionalų laiptinių valymą, tai užtikrins ne tik švarą, bet ir apsaugą nuo bakterijų, parazitų ir virusų dauginimosi. Tik tiek kainuoja saugi ir higieniška aplinka visiems daugiabučio gyventojams“, – teigė „Mano BŪSTO“ valymo paslaugų produkto vadovas N. Čijunskas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda paskyrė D. Vedricką antrajai VPT vadovo kadencijai
Prezidentas Gitanas Nausėda Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus Darių Vedricką paskyrė dar vienai penkerių metų kadencijai. ...
-
10 metų minintis mentorystės tinklas jau padėjo daugiau nei 1000 jaunų verslų1
Šiemet 10 metų jubiliejų minintis Inovacijų agentūros verslo mentorystės tinklas jau sujungė virš 150 mentorių ir daugiau kaip 1000 verslininkų. Nemokami patarimai finansų, teisės, el. komercijos, rinkodaros ir kitais klausimais &scaron...
-
Teisme – 7 mln. eurų „Icor“ ieškinys Vyriausybės ginčo su „Veolia“ advokatams
Teismas toliau iš esmės nagrinės koncerno „Icor“ ieškinį, kuriuo jis iš buvusio Energetikos ministerijos kanclerio ir jos samdytų trijų advokatų reikalauja atlyginti beveik 7,3 mln. eurų vertės reputacinę žalą ir nuo...
-
Sveikatos įstaigas piktina Ligonių kasų nenoras apmokėti visų brangių tyrimų paslaugas5
Ligonių kasų noras pakeisti brangių tyrimų ir procedūrų apmokėjimą pakenks ir gydymo įstaigoms, ir gyventojams, sako sveikatos priežiūros įstaigų atstovai. ...
-
Gebėjimas pasakyti „ne“: kokios apčiuopiamos naudos gaunate?1
Ar žinojote, kad kuo stipresnę kaltę jaučiate atsisakydami kam nors padėti, nors tuo metu iš tiesų negalite ar nespėjate, tuo stipriau esate emociškai priklausomi nuo kitų žmonių? Profesionali supervizorė Nomeda Jerochova įvardij...
-
Kariuomenei seifus teikusi rusiška įmonė „Eurosafe LT“ pripažinta nepatikima2
Lietuvos kariuomenei ir kitoms valstybės institucijoms seifus teikusi bendrovė „Eurosafe LT“ pripažinta nepatikima, jos įranga turės būti keičiama, antradienį pranešė tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“. ...
-
Vilniaus geležinkelio stotyje įrengta VIP salė2
Keleivių vežimo geležinkeliais bendrovė „LTG Link“ Vilniaus geležinkelio stotyje įrengė vadinamąją VIP salę. Vienu metu ja galės naudotis apie 30 pirmos klasės keleivių, antradienį pranešė bendrovė. ...
-
VšĮ „Kauno teniso mokykla“ įgyvendina projektą1
VšĮ „Kauno teniso mokykla“ įgyvendina bendrai finansuojamą valstybės biudžeto lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, projektą &bdquo...
-
Oficialus „Apple“ salonas „Smart Master“ persikelia: dabar veiks dar patogesnėje Vilniaus vietoje
Išskirtinis įgaliotas „Apple“ servisas ir salonas „Smart Master“ persikelia į naują vietą, siekiant dar labiau pagerinti klientų patirtį. Išmaniųjų įrenginių priežiūros centras čia toliau teiks „Apple&ld...
-
„Citus“ ekspertai apie butą su terasa mieste: kaip sukurti asmeninę oazę ir padidinti būsto vertę
Vilniaus būsto rinkoje terasiniai butai yra retenybė, sudaranti vos apie 2 proc. visos butų pasiūlos. Šiuo metu iš bendros 4 850 butų pasiūlos sostinėje yra tik apie 100 terasinių butų. Vidutinė terasinio buto kvadratinio metro kaina si...