- Valdas Kvedaras
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vilniaus savivaldybė, su meru R.Šimašiumi ir komanda priešakyje, toliau meluoja vilniečiams sakydami, kad sostinės daugiabučių namų administravimo rinkoje veikia monopolis. Tokios politikų kalbos juokina ekonomistus, kurie įsitikinę, jog pūsti miglą gyventojams yra naudinga siekiant į savo rankas perimti daugiabučių namų valdymą ir išstumti iš rinkos privatų verslą.
Politikas apsimelavo
Praėjusiųjų metų pabaigoje sostinės Tarybos posėdyje buvo patvirtintas savivaldybei priklausančios UAB „Grinda“ paslaugų maksimalus tarifas, ir nuo šiol bendrovė galės dalyvauti viešuose konkursuose su kitais komerciniais paslaugų teikėjais. Tai reiškia, kad dabar bendrovė prižiūrės ne tik gatves, bet ir pastatus, kuriuos dabar prižiūri privatus verslas.
Planuojama, kad „Grinda“ prižiūrės ne vien daugiabučius gyvenamuosius namus, bet ir verslo ar viešojo sektoriaus pastatus.
Tačiau sostinės savivaldybės vadovai portalui įvardijo priežastį – girdi, dabar pastatų administravimu besiverčiančios bendrovės nepagrįstai užkėlusios aptarnavimo kainas, realiai jokių darbų neatlieka, gyventojai esą skundžiasi jų veikla. Bet politikai kažkodėl nutyli, kad Vilniuje administravimo tarifai (administravimas, eksploatavimas, šilumos ūkio priežiūra, atliekų tvarkymas, kaupimo lėšos, kur yra laiptinės valymas ir liftų priežiūra) yra mažiausi tarp kaimyninių šalių miestų. Sostinėje pagrindinės administravimo paslaugos kainuoja apie 0,3-0,4 Eur/m2, Varšuvoje – nuo 0,5 Eur/m2, Rygoje 0,4 – 0,7 Eur/m2, o Jūrmaloje – iki 1,2 Eur/m2.
„Matome, kad sostinėje vienai įmonių grupei priklauso 70 proc. rinkos. Vienos bendrovės prižiūri, sakykime, liftus, kitos surenka šiukšles, trečios – atliekas, ir visas jas jungia vieni ir tie patys akcininkai. Štai ir monopolis“, – skambiai pareiškė prie Vilniaus valdymo vairo stovintys politikai.
Paprašyti įvardyti, kas gi tas „monopolininkas“, savivaldybės valdininkai teigė nenorintys garsiai tarti jo pavadinimo. Gal todėl, kad politikai paprasčiausia neturi rimtų argumentų. Mat šiandien Vilniuje administravimo paslaugas teikia beveik 40 privačių bendrovių, iš jų tik 27 procentai priklauso vienai įmonių grupei. Beje, kitos šią veiklą sostinėje vykdančios administravimo įmonės užima nuo 4 iki 14 proc. rinkos. Taigi apie jokį monopolį čia kalbėti neverta.
Atvirkščiai, savivaldybės įsteigta bendrovė, eidama į daugiabučių administravimo rinką, kelia dempingo pavojų, gali iškreipti rinką, nukentės vartotojai. Bendrovei dempinguojant kainas, iš rinkos bus priverstas trauktis privatus verslas.
Ne savivaldybės funkcija
„Administravimo paslaugos – ne savivaldybės įsteigtos bendrovės funkcijos. Prisiminkime istoriją: „Grinda“ anksčiau vykdė tokią veiklą, tačiau pastatų administravimas buvo perduotas privačiam verslui. Man labai keista, kai Vilnių valdantys politikai kalba, kad dabar sostinėje pastatų administravimas yra monopolizuotas. Kas yra monopolija, parašyta dar mokykliniuose vadovėliuose, tad jei trečdalis užsiimančių bendrovių ir priklauso vienai įmonių grupei, savaime aišku, kad tai nėra monopolija. Apie monopoliją gali kalbėti tik tas, kuris nesupranta, ką ši sąvoka reiškia.
Kitas svarbus aspektas – pas mus yra laisva ekonominė rinka. Vartotojas renkasi tą prekę ar tiekėją, kuris jam priimtinesnis. Man labai keista, kad to nesupranta nei vicemeras, nei buvęs Laisvosios rinkos instituto direktorius, dabartinis meras Remigijus Šimašius“, – ekonomistė Rūta Vainienė portalui kalbėjo nesuprantanti, kodėl savivaldybės įmonė susigalvojo naują funkciją.
Man labai keista, kai Vilnių valdantys politikai kalba, kad dabar sostinėje pastatų administravimas yra monopolizuotas.
Pašnekovė svarstė, kad permainos greičiausiai gali būti susijusios su naujai paskirtu vadovu Kęstučiu Vaicekiūčiu, kurio galvoje ir kilo toks sumanymas.
R.Vainienės teigimu, naujasis vadovas į daugiabučių administravimą greičiausiai žiūri kaip į verslą ir nori jo imtis, nors tai nėra savivaldybės įmonės verslas.
Užtarėja Seime?
Įdomus faktas: praėjusiųjų metu pabaigoje, o ir šiais metais „Grindos“ vadovas bent tris kartus buvo susitikęs su Seimo nare ekonomiste, Biudžeto ir finansų komiteto nare Aušra Maldeikiene. Politikė savo internetinėje paskyroje šiuos susitikimus įvardija kaip lobistinius.
„Na, aš visus susitikimus su bet kuriais asmenimis įvardiju kaip lobistinius. O šie susitikimai sietini su mano ankstesniu darbu Vilniaus miesto taryboje – buvau išrinkta „Grindos“ stebėtojų tarybos pirmininke. Pirmasis susitikimas buvo, sakykime, mandagumo – kartu pavalgėme. Po to man buvo pristatyti „Grindos“ veiklos rezultatai. Ir nieko daugiau. Apie jokias naujas bendrovės teikiamas paslaugas nebuvo kalbėta“, – sakė A.Maldeikienė, tačiau aiškiai nesugebėjo paaiškinti šių susitikimų prasmės, jei jos ir „Grindos“ vadovo nebesieja darbiniai ryšiai.
Panašų susitikimų alibi pateikė ir „Grindos“ direktorius K.Vaicekiūtis: „A.Maldeikienė buvo bendrovės stebėtojų tarybos pirmininkė, todėl su ja ir kalbėta apie „Grindos“ veiklos rezultatus bei perspektyvas“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Hofmanas: turiu suvaldyti šitą krizę
Asociacijai „Riešės bendruomenė“ paprašius Žemės ūkio ministerijos paaiškinti, kodėl uždaromas jos valdomas Riešės žirgynas, žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas žada padaryti viską, kad žirgynas būtų i&s...
-
Vilnius mini 702-ąjį gimtadienį – prasideda šviesų festivalis
Vilniuje penktadienį minint sostinės 702-ąjį gimtadienį, prasideda šviesų festivalis. ...
-
Neblaivus darbe buvęs Vilniaus apskrities kelių policijos viršininkas – nušalintas
Tarnyboje neblaivus buvęs Vilniaus apskrities kelių policijos viršininkas Dainius Šalomskas nušalintas nuo likusio tarnybos laiko. ...
-
Teismas: skundas dėl sprendimo Vilniuje pašalinti Nėries paminklą atmestas nepagrįstai
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) trečiadienį nusprendė, jog pirmosios instancijos teismas nepagrįstai atmėtė skundą dėl Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) sprendimo Vilniuje pašalinti Salom...
-
Po patikrinimo – rimti nemalonumai vienam iš Vilniaus policijos vadų
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus viršininkas Dainius Šalomskas darbe užkluptas neblaivus, pradėtas tarnybinis patikrinimas. ...
-
Dėl atlasų, kuriuose Krymas – Rusijos dalis, pateikė skundą
Seimo konservatoriai pateikė skundą Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai dėl viename sostinės knygynų parduodamų pasaulio atlasų. Pastaruosiuose leidiniuose Krymas ir rytinės Ukrainos teritorijos vaizduojamos kaip Rusijos dalis. ...
-
Vilnius gyventojų skaičiumi aplenkė Rygą
Vilnius šiemet gyventojų skaičiumi aplenkė Latvijos sostinę Rygą ir tapo didžiausiu miestu Baltijos šalyse, rašo portalas „Made in Vilnius“. ...
-
Vilniaus universiteto rektoriumi perrinktas Rimvydas Petrauskas
Vilniaus universiteto (VU) rektoriumi antrai kadencijai išrinktas Rimvydas Petrauskas, ketvirtadienį pranešė universitetas. ...
-
Po sprogimų daugiabučiuose – svarbūs pokyčiai: ką turės daryti kiekvienas gyventojas?
Suskaičiuoti nuostoliai Vilniaus Naujininkuose sprogus daugiabučiui. Remonto darbus, panašu, teks padengti patiems gyventojams, tačiau kai kuriems kompensuoti žada savivaldybė. Vilniuje sprogus jau dviem namams, atsiranda siūlymų, kad visų daugi...
-
Poderskis įvertino kalbas jungti Vilnių su Kaunu Nerimi
Vidaus vandens kelių direkcijai užsiminus apie galimybę Vilnių su Kaunu sujungti Neries upe, aplinkos ministras Povilas Poderskis teigia, kad šis direkcijos siūlymas yra „stipriai nepamatuotas“. ...