Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre (Vežėjų g. 4) rugsėjo 2 d. 17.30 val. vyks Klaipėdos lėlių teatro įkūrėjos Jūratės Januškevičiūtės darbų parodos „Kas tu?“ atidarymas. Jame dalyvaus ir parodos autorė.
Regina Katkienė prašo nevadinti jos lėlininke. Sako, kad tik truputį prisilietė prie lėlių kūrimo paslapčių. Daugiau nei 20 metų atidavusi floristikos menui moteris šiandien kuria gėlių kompozicijas savo malonumui. O lėles? „Norėčiau nors ir dabar, bet to negali daryti priebėgomis, kai galvoje rikiuojasi daugybė degančių darbų. Lėlėms reikia vidinės pusiausvyros ir ramybės“, – lėtai renka žodžius ji.
Kauno valstybinis lėlių teatras (KVLT) šį mėnesį mini 65-ąjį gimtadienį ir kviečia į šventinius renginius, tarp kurių – spektaklio „Slaptas lėlių gyvenimas“ premjera, leisianti pažinti šio teatro istoriją, lėlių teatro savitumą ir teatro gyvenimą anapus scenos. Kūrėjai neabejoja, kad lėlių teatro magiją vienodai stipriai pajus ir mažieji, ir suaugusieji.
Klaipėdoje gyvenanti Sigita Bilotė, kaip pati sako, sukirpti audinį ir susiūti siūlę išmoko pirmiau nei rašyti ir skaityti, tad nuo mažens pati kūrė sau žaislus. Kūryba ją lydi visą gyvenimą, o daugiau nei prieš dešimtmetį užsidegusi idėja kuri interjero lėles, šio pomėgio nepaleido iki šiol. Tik štai trims sūnums sukurti jų pageidaujamų superherojų laiko vis trūksta.
Interjero lėlių kūrėjai Rasai Stanevičiūtei specialaus nusiteikimo kurti nereikia. „Kuo mažiau dėl jų stresuoju, tuo gražesnės išeina“, – linksmai kalba lėlininkė, šiuo metu dirbanti Alytaus kraštotyros muziejuje. „Mano lėlės lankėsi ir Kaune, viešėjo Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriuje“, – džiaugiasi Rasa, Kauną spėjusi pamilti, kai VDU siekė lyginamųjų kultūrų magistro diplomo.
Apsilankę teatre matome jau kūrybinį rezultatą, tačiau turbūt dažnas savo vaizduotėje įsivaizduojame, koks galėjęs būti ir pats procesas – įdomus ir įkvepiantis ar, priešingai, keblus ir sudėtingas. Vaizduotė dar labiau įsismarkuoja stebint spektaklį lėlių teatre. Kas ir kaip gamina lėles? Kaip laikas pakeitė jų gamybą?
Šios lėlės pakeri plastika ir išraiškingais veidais. „Sudėtingiausia gražiai nulipdyti jų pėdas“, – atvirauja autorinių interjero lėlių kūrėja Daiva Maminskienė. Pirmąją lėlę pagaminusi prieš du dešimtmečius, dabar jų suskaičiuotų arti 100.
Jolita Ross – Kauno valstybinio lėlių teatro aktorė, režisieriaus padėjėja, įdomių edukacinių programų rengėja. Mažųjų žiūrovų pamilta charizmatiškoji aktorė mini 50-ies metų jubiliejų. Šia proga susitikome pasikalbėti apie lėlininkės darbo išskirtinumą – meilę ir pagarbą lėlėms, itin atidų dėmesį kiekvienai smulkmenai, prietarus, kuriozus ir mistinius nutikimus su lėlėmis.
Kaunietės lėlininkės Rasos Kuncaitienės kuriamos lėlės labai realistiškos ir brangios, kainuoja apie tūkstantį eurų. Jos turi tikrus žmogaus plaukus, kuriuos lėlininkė po vieną implantuoja adata. Tikros ir blakstienos.
Ieva Anelauskaitė-Motiejauskė – keturių vaikų mama, pedagogė, daržininkė, lėlių kūrėja, rašytoja. Prieš šešerius metus grįžusi iš emigracijos, ji su šeima nusprendė įsikurti kaime ir pasinėrė į širdžiai malonias veiklas. "Keturi vaikai neblogai ištreniruoja planuoti, nors iš tikrųjų visko, ko norėčiau, toli gražu nespėju", – sako moteris.