- Jevgenijus Bardauskas, LTV „Panorama“ inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kartu su nauju valstybės biudžetu siūloma tobulinti piniginės socialinės paramos sistemos tvarką, kad žmonės būtų skatinami dirbti, mat kai kuriuose rajonuose esą jau užaugo nauja pašalpų gavėjų karta. Kelioms savivaldybėms norima atrišti rankas ir leisti pačioms spręsti, kiek ir kam reikia pašalpų ir kas už jas privalo atidirbti. Jei šis eksperimentas pavyks, toks paramos teikimo modelis būtų taikomas visoje šalyje, praneša LTV „Panorama“.
Rudeninius lapus Radviliškio gatvėse šluojantys vyrai – vieni iš nedaugelio pašalpų gavėjų, atidirbančių už jiems skirtą paramą.
Kiti į tokią prievolę žiūri su panieka, nes anot apylinkės seniūno, žino, kad pašalpą vis tiek gaus – jei ne pinigais, tai maisto kortele.
„Yra taip, kad tėvai pašalpas gavo, o dabar jau vaikai suaugę ir kito gyvenimo nematę, taip pat prie to derinasi, ir daro taip, kad gauti pašalpą. Pas ūkininką bulves parenka, dar kažką. Taip jie pragyvena, didelių siekių neturi“, – kalbėjo Radviliškio apylinkės seniūnas Vidmantas Tamošiūnas.
„Yra kurie nenori, kad tik duotų pašalpą ir viskas. Yra šnekančių, kad gauna valdiškus pinigus ir kam jiems dirbti. Tai galiu pasakyti, kad jie tingi“, – teigė socialinės paramos gavėja Vilma Andriuškevičienė.
Nors rajonuose rasti darbą ypač sunku ir ne visi yra tinginiai, tačiau Seimas ėmėsi svarstyti siūlymus, kaip tobulinti finansinės socialinės paramos sistemą, kad parama atitektų tiems, kuriems labiausiai reikalinga.
Todėl norima tokios paramos teikimą priskirti savivaldybėms, kurios geriau nuspręstų, kam ir kiek skirti, ir kas už išmokas turės atidirbti. Nuo kitų metų kelios šalies savivaldybės bandys įgyvendinti šį sumanymą.
Viena jų – Radviliškis. Rajonui socialinėms pašalpoms vien šiemet prireiks daugiau kaip 17 mln. litų, nors, mero manymu, net penktadalis išmokų yra skiriama netikslingai.
„Dabar pinigo vertės nejaučia tie, kurie ateina prašyti pašalpų, kurie ateina prašyti vienkartinių išmokų. Jie nejaučia pinigo reikšmės, pinigo svorio, pinigo skonio. Pinigas yra uždirbamas, pinigas nėra dalinamas“, – tvirtino Radviliškio meras Antanas Čepononis.
Sistemos pertvarkos projekte numatyta ne tik griežtesnė pašalpų gavėjų priežiūra. Siūloma didesnes pašalpas mokėti vienišiems žmonėms, o esant daugiau šeimos narių – kiekvienam išmokas diferencijuoti.
Ilgalaikiams bedarbiams, susiradusiems darbą, būtų išmokama papildoma socialinė pašalpa, o štai darbo nesiieškantiems išmokos mažėtų. Visai jas prarastų dirbantys nelegaliai.
„Bus aktyviau įtraukiamos bendruomenės, seniūnaičiai, kurie kaimiškose vietovėse pažįsta kiekvieną gyventoją, žino, kuo jie kvėpuoja, ar jie kažką dirba“, – teigė Radviliškio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Darius Brazys.
Kol kas po didinamuoju stiklu bus tik Radviliškio, Akmenės, Raseinių, Šilalės ir Panevėžio rajonų savivaldybių pašalpų gavėjai. Eksperimentas truks trejus metus. Jam pasiteisinus, toks paramos modelis būtų pritaikytas visoje šalyje.
Savivaldybės tikisi, kad griežtesnė pašalpų gavėjų priežiūra joms leis sutaupyti, o sutaupytas lėšas panaudoti savo nuožiūra – tvarkyti rajonų aplinką, gerinti infrastruktūrą.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teigimu, šiemet socialinėms išmokoms jau atseikėta per 800 mln. litų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilnius gyventojų skaičiumi aplenkė Rygą
Vilnius šiemet gyventojų skaičiumi aplenkė Latvijos sostinę Rygą ir tapo didžiausiu miestu Baltijos šalyse, rašo portalas „Made in Vilnius“. ...
-
Į šalies saugumui svarbias veiklas siūloma įtraukti susisiekimą autobusais
Susisiekimo ministerija Vyriausybei siūlo į strategiškai svarbių nacionaliniam saugumui veiklų sąrašą įtraukti keleivių vežimą autobusais tiek vietinio, tiek tolimojo susisiekimo maršrutais. ...
-
Po sprogimų daugiabučiuose – svarbūs pokyčiai: ką turės daryti kiekvienas gyventojas?
Suskaičiuoti nuostoliai Vilniaus Naujininkuose sprogus daugiabučiui. Remonto darbus, panašu, teks padengti patiems gyventojams, tačiau kai kuriems kompensuoti žada savivaldybė. Vilniuje sprogus jau dviem namams, atsiranda siūlymų, kad visų daugi...
-
Plinta atviras dvyliktokų laiškas: kiek galima mus mulkinti?
Socialiniuose tinkluose plinta viešas dvyliktokų laiškas. „Kada nustosime būti mulkinami? Nusibodo tylėti“ – neslėpė mokiniai. ...
-
Norite nemokamai išmokti valdytą droną? Turime gerų žinių!
Gegužės–spalio mėnesiais Kauno miesto savivaldybė kartu su Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos Bepiločių orlaivių kompetencijų centru organizuos nemokamus dronų valdymo kursus. Mokomoji programa skirta pradedantiesiems, neturintiem...
-
Juodoji įtraukiojo ugdymo pusė: po agresyvaus bendraklasio smūgio trečiokas atsidūrė ligoninėje
Panevėžio Vytauto Žemkalnio gimnazijoje įvykęs incidentas atskleidė įtraukiojo ugdymo spragas. Devynerių metų berniukas buvo sunkiai sužalotas klasės draugo. Nukentėjusiojo tėvai teigia, kad mokykloje nebuvo imtasi jokių priemonių, nors apie pan...
-
Naujausi duomenys apie oro užterštumą: ar pataria nekelti kojos iš namų?
Aplinkos apsaugos agentūra ketvirtadienį pateikė naujausius duomenis apie oro užterštumą. ...
-
Aikštelė – neįveikiama kliūtis: vairuotojai skęsta duobėse
Panevėžiečiai jau ne vienerius metus susiduria su didele problema. Dariaus ir Girėno gatvėje prie prekybos centro „IKI-Žara“ esanti automobilių stovėjimo aikštelė yra išvarpyta didelių duobių. Vairuotojai, kurie renkasi &sc...
-
Prokurorė: mitas, kad nepilnamečiai daro daugiau nusikaltimų
Keičiantis kartoms sunkiau rasti būdų, kokią tinkamą bendravimo formą ir kalbą pasirinkti bendraujant su atžalomis. Vis sunkiau pastebėti, kada tinkamas laikas vaikiškas temas bendraujant tėvams ir vaikams keisti suaugusiųjų pasaulio t...
-
Apdovanoti sportui ir olimpizmui nusipelnę jubiliatai
Ketvirtadienį sausio 23 d. Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) Vilniuje pagerbti ir apdovanoti jubiliejų minintys sportui ir olimpizmui nusipelnę žmonės. Apdovanojimus jubiliatams įteikė LTOK prezidentė, olimpinė čempionė Daina Gudzinevi...